Spacery tematyczne po Krakowie

Wrzesień to idealny czas, by podsumować to, co wydarzyło się w wakacje. A w Krakowie działo się jak zawsze bardzo dużo. Dziś jednak nie opowiem o wszystkim, chciałbym się jedynie skupić na spacerach tematycznych, które w pandemicznych czasach okazały się być idealną rozrywką dla turystów, ale chyba przede wszystkim dla mieszkańców Krakowa. W większości jednak owe spacery zakończyły się z końcem sierpnia i właśnie stąd ten post.

Czym w ogóle są takie spacery? Ładnie podsumował je Małopolski Instytut Kultury pisząc: „spacery tematyczne to propozycja poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego zgodnie z określonym zagadnieniem – motywem przewodnim trasy”. W zasadzie nic dodać, nic ująć. Pora więc zadać sobie pytanie kto je organizuje? I tu ciekawa sprawa, bo w zasadzie każdy, tzn. praktycznie każda instytucja kulturalna, np. Muzeum Narodowe, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow, Festiwal Otwarte Mieszkania, Muzeum Podgórza i wiele, wiele innych organizacji. Kolejne ważne pytanie jakie winniśmy sobie zadać, to skąd taki pomysł i kto, o ile w ogóle ktoś, z tego korzysta? Otóż spacery tematyczne istnieją już od dawna, jednak aktualna sytuacja pandemiczna mocna dotknęła sektor kulturalny i ten, nie mogąc realizować się w zamkniętych przestrzeniach, postanowił niejako wyjść do ludzi i wyciągnąć ich do przestrzeni miejskiej. Był to idealny ruch, gdyż zamknięci w swych domach ludzie mieli wreszcie dobry powód, by wyjść i doświadczyć czegoś ciekawego. Nie musieli udawać się do muzeum, bo to muzeum przyszło do nich. Jak się okazało mieszkańcom Krakowa bardzo ta idea się spodobała i licznie uczestniczyli w owych spacerach. Napisałem uczestniczyli, bo istotnie spacery tematyczne odbywają się najliczniej właśnie w okresie wakacyjnym od czerwca do początku września. Wynika to z najlepszych w owym czasie warunków pogodowych, oraz licznych urlopów czy przerwy w szkole, bo wiele ze spacerów jest dedykowanych właśnie młodszym mieszkańcom.

Przyznam, że wyjątkowo w tym roku udało mi się uczestniczyć w całkiem sporej liczbie spacerów i chciałbym się z Wami podzielić małą fotorelacją oraz zagadnieniami, jakie były poruszane podczas tych przechadzek. Zagadnienia podam w formie pytań, byście mogli zweryfikować również stan swojej wiedzy o Krakowie. Miłego oglądania i mam nadzieję, że złapiecie bakcyla i zobaczymy się za rok na którymś ze spacerów tematycznych.

Spacer tematyczny "Płaszowskie pomniki (1947-1964-2020)







***

Spacer tematyczny "Sub auspiciis! Szlakiem nazewnictwa ulic i ich zabytków"
Dlaczego mamy ulicę Jakuba, a nie św. Jakuba? Skąd kontrowersje w funkcjonowaniu restauracji Hevre? Jaką tajemnicę kryje wejście do niej? Jaka legenda kryje się za ulicą Bożego Ciała? Kim byli Warshauer i Meissels? Dlaczego ulica Lewkowa jest w kształcie litery U? Jak wypić kawę na dachu w sercu Kazimierza? I oczywiście dlaczego ulica Kupa?

Spacer tematyczny "Dopust Boży - pandemie i kataklizmy oraz jak z nimi walczono"
Gdzie i jak dawnej leczono ludzi? Co zawdzięczamy trzęsieniu ziemi w Krakowie? Dlaczego Matka Boska Łaskawa trzyma strzały? Dlaczego kościół Mariacki nie stoi równo z kamienicami przy Rynku Głównym? Czego możemy się dowiedzieć z ołtarza Wita Stwosza i dlaczego Wit stracił wzrok? Gdzie chowano ofiary pandemii? Jaką jeszcze ważną rolę odgrywał hejnalista? Po co w strojach dawnych medyków takie duże dzioby? Czym były dzwonki dla konających? Dlaczego Traktat Miechowity był taki ważny? Który polski król jako jedyny ukończył Uniwersytet Jagielloński? Gdzie znajdowało się pierwsze prosektorium? Czym były latarnie umarłych? I dlaczego św. Józef został patronem Krakowa w 1715 roku?








***

Spacer tematyczny " Trudne losy Podgórza"
Kiedy i dlaczego usypano Kopiec Krakusa? Jaka była rola Podgórza? Dlaczego na Placu Bohaterów Getta jest akurat 68 krzeseł? Dlaczego niektóre z nich ustawione są różnych kierunkach? Dlaczego krakowskie getto nie powstało na Kazimierzu, który był dzielnicą żydowską? Jaka była rola Apteki pod Orłem? Dlaczego mur getta nawiązywał architektonicznie do żydowskich macew?

● Instagram: #wkrakowiebezzmian

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz